Solárium Ergoline & Barber Shop | solarium-barber.sk

Opaľovanie: Prečo je dôležité a koľko času mu venovať ?

Slnko ma bezpochyby pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Slnečné lúče dodávajú organizmu potrebnú energiu a zároveň podporujú tvorbu vitamínu D, ktorý zlepšuje celkové fungovanie metabolizmu a nálady. Avšak v rozumnej miere ! Pri neuváženom opaľovaní a vyššej dávke slnečného žiarenia prevažujú negatívne účinky, ako oslabenie imunitného systému, predčasné starnutie pokožky, tvorba vrások a neskôr aj riziko rakoviny kože.

Slnko – zdroj vitamínu D

Vitamín D je formovaný cez UVB žiarenie, preto je odporúčaný pobyt sa slnku vtedy, keď k nám preniká UVB aj UVA žiarenie. Z UVA žiarenia sa opálite, z UVB žiarenia prijmete dostatok vitamínu D. Syntéza vitamínu D je na Slovensku možná od konca marca do polovice októbra, vtedy keď je slnko nad obzorom, teda okolo poludnia. V túto dobu mnoho odborníkov slnenie neodporúča, na premenu vitamínu D, však zvyčajne postačuje 15 minút slnečného žiarenia. Ľudia s tmavšou pigmentáciou pokožky môžu potrebovať viac času na slnku, aby vyprodukovali rovnakú hodnotu vitamínu D ako ľudia so svetlou pokožkou.

Normálna hladina vitamínu D je v rozpätí od 30 do 80 μ/l.

Koľko času venovať opaľovaniu ?

Jedným z najdôležitejších faktorov pre zdravé opaľovanie je znalosť vlastnej pokožky, pretože každá pokožka reaguje na slnečné žiarenie inak. Každý človek má iný typ pokožky – tenšiu, hrubšiu, s rozdielnou pigmentáciou. Podľa toho rozoznávame fototyp pokožky, a práve ten určuje, koľko ochranného pigmentu máme v koži.

Dôležité je poznať hranicu, ktorá závisí aj od mnohých faktorov :

Majiteľom najsvetlejšieho typu pleti nie je odporúčaný bez ochranných prípravkov pohyb na slnku viac ako 10 minút. Ľudia s tmavými očami a tmavými vlasmi môžu byť vystavení slnečnému žiareniu až 40 minút. Pamätajte, však všetkého veľa škodí, dôležité je správne dávkovanie slnenia sa ! Opaľovanie je pre človeka osožné iba pri dodržiavaní určitých zásad. Dlhé opaľovanie pôsobí na organizmus opačne.

Keď je málo slnka

Rovnaké procesy ako pri prírodnom slnení prebiehajú v kvalitnom soláriu, preto návšteva solária nájde svoje opodstatnenie v každom ročnom období. Na jar pomáha pokožke pripraviť sa na letné lúče a pôsobí proti jarnej únave. V jesennom a zimnom období predstavuje výborný spôsob, ako prekonať depresiu a chronickú únavu, navyše ultrafialové žiarenie pomáha posilňovať imunitný systém a pomáha prekonávať prechladnutie. Iba 5-7 minút opaľovania v soláriu stačí na zahnanie depresie a stimuláciu tvorby vitamínu D.

Solárium dokáže suplovať slnečné lúče, preto ani tam nezabúdajte na kvalitnú kozmetiku do solária. Viac o solárnom opaľovaní si môžete prečítať v našom článku Opaľovanie v soláriu ? Tipy pre zdravé opaľovanie.

☀️ Nezabúdajte, opálená pokožka je krásna iba vtedy, ak je zdravá.